AVANOS’TA GEZİLECEK YERLER

1. Uranos Sarıkaya Restoran
2. Chez Galip Çeç Seramiği Atölyesi
3. Güray Müze
4. Taş Köprü
5. Tahta Köprü
6. Saç Müzesi
7. Devrent Vadisi
8. Zelve Açık Hava Müzesi

Avanos, Nevşehir’in ilçelerinden biri. Avanos ismi; Asurlular döneminde Venassa – Nenassa, Hititliler döneminde Zu-Vinessa, Selçuklular döneminde Enez – Evenez – Uvenez, Bizans döneminde Vanote daha sonraki yüzyıllarda ise Selçuklu Türkleri ile birlikte Selçuk ordusu komutanlarından Evranos Bey’in ismini alıyor. Osmanlı Dönemi’nde de Avanos olarak değişime uğruyor. Kapadokya’da gezerken birçok tabelada Venassa, Evranos gibi isimleri göreceksiniz. Bu isimlerin Avanos’un eski isimleri olduğunu bilin. Haritadaki Kapadokya’da gezilecek yerler arasında en uzak gibi göründüğüne bakmayın, Ürgüp’ten sadece 15 dakika sürüyor.

 Avonos Vip Taksi

Avanos taksi, avonos taxi, Avonos Vip taksi, kapadokya taksi, kapodokya taksici, ürgüp taksi, göreme taksi, kapadokya hava alanı taksi, avonos taksi durakları,

 

Devrent Vadisi

Diğer ismi Hayal Vadisi olan Devrent Vadisi, birçok dizinin çekildiği ve çoğu Kapadokya tanıtımında kullanılan deve formundaki peri bacasının olduğu yer. Ziyaretçiler tarafından tahrip edilmesini önlemek için etrafını çitlerle çevirmişler. Aslında Kapadokya’daki tüm vadilerin kendine has özellikleri var ama bu vadiyi özel yapan peri bacalarının birçok hayvan veya farklı objelere benzetilmesi.

Bu alanda köylüler tarafından getirilmiş develer de göreceksiniz. Ücret karşılığı deve ile fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Devrent Vadisi’nin Avanos’a uzaklığı ortalama 10-15 dakika olduğundan vadiye gidebilmeniz için özel araç ya da taksi kullanmanız gerekiyor çünkü buraya gidebileceğiniz toplu taşıma aracı yok. Konum için tıklayın.

 

Tarihi Taş Köprü

Avanoslu Padişah Arif Bey’in katkılarıyla 1898 yılında yapımına başlanarak 1900 yılında hizmete açılmış. Köprünün ayaklarında kullanılan taşlar Avanos yakınlarındaki Çeç ve Karadağ bölgesinden getirilmiş. 11 ayak üstünde duran köprü günümüze kadar hiçbir aşınmaya uğramadan ayakta kalmayı başarmış. Hani pek bi numarası yok ama zaten Avanos’a girişte sizi ayakta karşılayacağı için görmüş olacaksınız. Konum için tıklayın.

 

Tahta Köprü

1973 yılında 180 metre uzunluğunda 2.30 metre eninde olan köprü demir ayaklar üstüne ahşap kullanılarak yapılmış. Kızılırmak Nehri’nin her iki tarafını da gezebilmenizi sağlayan bu köprü, siz yürürken hafif sallanması ile meşhur. Çok etkileyici bir şey olduğunu söyleyemeyiz ama gondol turu yapacaksanız zaten köprüyü kullanarak diğer yakaya geçmeniz gerekecek. Konum için tıklayın.

 

Saç Müzesi

Bu müze bildiğiniz müzelere hiç benzemiyor çünkü kendisi Guiness tarafından dünyanın en garip müzeleri arasında gösteriliyor. Çömlekçiler çarşısında bulunan müze aslında Chez Galip’in çömlek dükkânının bir bölümü.

16.000’i aşkın kadının saç tutamı ile kaplı Saç Müzesi’nin hikayesi oldukça romantik. Galip Bey ile sevgili olan Fransız bir kadın ülkesine dönerken saçından bir tutam keserek duvara asıyor, dükkânı ziyarete gelen kişiler de bu saçı görünce saçlarından bırakmaya başlıyorlar ve yaklaşık 16 bin saç teli olan bir yer haline geliyor. Gün geçtikçe ziyaretçiler saçlarından keserek buraya bırakmaya devam ediyorlar. Senede iki kez yapılan çekilişe katılmak isteyen kişiler de bir kâğıda kişisel bilgilerini yazarak kesmiş oldukları saçlarıyla birlikte asıyorlar. Yapılan çekilişte isminizin çıkması durumda sizi tekrar Kapadokya’ya davet ederek bir haftalık tatil masraflarınızı karşılıyorlar.

Müzede fotoğraf çekmek yasak. Bunun nedeni ise burayı ziyarete gelen bir kaç kişi fotoğraf çekme bahanesiyle kişilerin iletişim bilgilerini alıp onları rahatsız etmeye başlamasıymış. Rahatsız edilen kişilerin Galip Bey’e dava açması sonucu müzede fotoğraf çekilmesi yasaklanmış.  Müze haftanın yedi günü 08.00-19.30 saatlerinde ziyarete açık. Konum için tıklayın.

 

Zelve Açık Hava Müzesi

Farklı inanışlara sahip iki toplumun aynı yer ve aynı zamanda yaptığı kilise ve camileri, birbirlerine ve dinlerine olan anlayış ve hoşgörüyü görmek isterseniz Zelve Açık Hava Müzesi’ni gezin deriz. Zelve harabeleri peri bacalarının en yaygın ve en güzel olduğu yer. Burada doğa yürüyüşü yapabilir ya da farklı safari programlarından biri ile bu vadiyi gezebilirsiniz. Konum için tıklayın.

 

Yeraltı Seramik Müzesi – Güray Müze

Dünyanın ilk ve tek yeraltı seramik müzesi olan Güray Müze‘ye giderek, ülkemizde yetişmiş dünyaca ünlü seramik sanatçılarının eserlerini, bölgeden çıkarılan küçük buluntuları, Roma, Bizans, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait seramik ve çömlek eserleri görebilir, atölyelerde sanatçıları çalışmalarını yaparken izleyebilirsiniz. Müzenin giriş ücreti 5 TL. Konum için tıklayın.

 

Avanos taksi, avonos taxi, kapadokya taksi, kapodokya taksici, ürgüp taksi, göreme taksi, kapadokya hava alanı taksi, avonos taksi durakları,

 

Paylaş