ÜRGÜP PERİ BACALARI-MUSTAFA PAŞA-SOĞANLI VADİSİ-KAYMAKLI YERALTİ ŞEHRİ

 

ÜRGÜP PERİ BACALARI

Ürgüp'ün girişinde bulunan, Üç güzeller adıyla anılan Kapadokya'nın simgesi haline gelen peri bacalarının bulunduğu tarihin göbeği olan alan medeniyetlerin buluşmasına şahitlik ediyor.

MUSTAFA PAŞA

Mübadeleye kadar Rumların, Ortodoks Türkler olan Karamanlılar'ın ve Müslüman Rumlar'in birlikte yaşadığı bir Orta Anadolu kasabası, eski Rum evleri oldukça zengin taş işçiliği ve freskolar arz eder. Batısında Gömede Vadisi oyma kiliselere, barınaklara ve vadinin içinden geçen bir dereye sahiptir. Mustafapaşa’daki önemli kilise ve manastırlar;Aios Vasilios Kilisesi, Konstantin-Heleni Kilisesi, Manastır Vadisi Kiliseleri ve Gömede Vadisi’nde Alakara Kilise ve Aziz Basil Şapeli Kilisesi’dir.

SOĞANLI VADİSİ

Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesine bağlı olan Soğanlı Köyü eski bir yerleşim bölgesi olup tarihi 4.yy'a kadar dayanmaktadır. Soğanlı Köyü, Soğanlı Vadisinde kurulmuş olup peri bacaları, doğal güzellikleri,kaya oyma kiliseleri, Soğanlı Bebekleri ,eşekli turları ile görülmeye değer bir tabiat harikasıdır. Rivayetlere göre Roma İmparatorluğu döneminde Kapodokya da Hırıstiyan din adamlarının yetiştirildiği 365 kilisesi ve büyük toplantı binaları olan merkez konumunda (VATİKAN) eşdeğeri bir köydür.

Paylaş